372

Efekty pozycjonowania, czyli 14-krotny wzrost ruchu w przeciągu jednego roku

paniagd.jpg

Często słyszę pytania „Kiedy będą widoczne efekty pozycjonowania?”, „Czy dacie mi gwarancję, że po x tygodniach będę w top 10 czy top 3?” … Można by tak wymieniać w nieskończoność. Jednak jedna odpowiedź pasuje do tych wszystkich pytań. Jaka? Po prostu „Nie wiem”, „Nie mam szklanej kuli”.

Nikt nie jest w stanie przewidzieć, czy znaczący wzrost ruchu nastąpi po 2,3,5 miesiącach. Tu decydującym czynnikiem staje się nie zasobność portfela, a cecha o której zapominamy przez zbyt intensywny tryb życia lub wygórowane ambicje. Ta cecha to cierpliwość!

Cierpliwość, która popłaca, a najlepszym do niej dodatkiem jest intensywna i systematyczna praca nad optymalizacją strony plus budowany z głową linkbuilding.

Dziś przedstawię jeden case study strony, która w przeciągu roku zwiększyła ruch niemalże 14-krotnie.

Skuteczne i systematyczne pozycjonowanie

PaniAGD.pl, to strona o której dziś będzie mowa. A cała przygoda rozpoczęła się od konfiguratorów sprzętów AGD, dzięki którym możemy w kilku prostych krokach dobrać odpowiedni sprzęt pasujący idealnie do naszych wymagań. Strona początkowo nie notowała spektakularnych wyników.

Ruch praktycznie zatrzymał się na poziomie +- 3000 (1473 UU).

Rozpoczęliśmy więc optymalizację witryny, jej elementów jak i wszystkich kolejnych wpisów blogowych, aby wyciągnąć maksymalnie cały potencjał z zawartości, która była na koniec grudnia 2018 roku przy jednoczesnym rozwijaniu blogowej części witryny.

Już w na koniec stycznia 2019 roku zanotowaliśmy wzrost ruchu o 123% wyższy niż w grudniu 2018. Udało się zmniejszyć współczynnik odrzuceń o 25% i zwiększyć zainteresowanie użytkowników witryną na tyle, że pozostawali na niej o 20% więcej czasu niż w okresach poprzedzających.

Zadowoleni wynikami po przeprowadzonej optymalizacji wdrożyliśmy przygotowaną strategię linkbuildingu wraz usługą marketingu szeptanego mającego na celu promocję coraz to większej liczby konfiguratorów pojawiających się na stronie.

Cierpliwość popłaciła bo już w lipcu 2019 wzrost ruchu zaczął być bardziej dynamiczny.

Ruch w lipcu w porównaniu z tym ze stycznia 2019 roku wzrósł o 70%, odsłony o niemalże 95%, a średni czas trwania sesji prawie o 5%.

Z kolei kolejny, 51 procentowy skok ruchu nastąpił we wrześniu. Gdzie w porównaniu do odwiedzających z lipca (12 228) ruch skoczył do 18 545 użytkowników i wzrost następował dalej.

W październiku zanotowaliśmy wzrost ruchu o kolejne 58%.

Na bieżąco optymalizowaliśmy artykuły tworzone przez Klienta, a także wzmożyliśmy działania związane z linkowaniem zarówno ze stron tematycznych jak i poprawiliśmy linkowanie wewnętrzne. Mieliśmy już 21 831 użytkowników w październiku, ale apetyt nasz rósł i pytanie brzmiało „Czy da się z tego wycisnąć więcej?”.

Jak się okazało, da się! W listopadzie udało się powiększyć ruch o kolejne 32%. A grudzień zamknęliśmy z kolejnym wzrostem o 10% w porównaniu do listopada.

Rok zakończyliśmy z grudniowym ruchem na poziomie 43 079 użytkowników miesięcznie. Co w porównaniu z ruchem z końca grudnia 2018 daje nam prawie 14-krotny wzrost w przeciągu jednego roku.

 

Widoczność serwisu w Google

Widoczność badaliśmy przy pomocy narzędzia Semstorm, gdzie wyraźnie widać iż kolejne wzrosty ruchu korelują ze wzrostem widoczności paniagd.pl w Google.

Na obecną chwilę strona wg. w/w narzędzia posiada ponad 1350 słów w TOP 10 i około 8760 słów w TOP 50.

Pamiętajmy, że wzrost widoczności nigdy nie był celem, gdyż w wielu wypadkach nie pokrywa on się ze wzrostem ruchu jak i konwersjami (w przypadku sklepów internetowych). Tu jednak chciałem pokazać, iż w przypadku badanej strony taka korelacja wyraźnie zachodzi, a wyniki jeśli chodzi o ruch pokrywają się z cyklicznym wzrostem widoczności.

Strona paniagd.pl jest wyraźnym przykładem na to, że cierpliwość popłaca. Oczywiście nie zapominajmy o najważniejszych czynnikach, które wpływają na wcześniejsze jak i obecne wyniki. Są to przede wszystkim cykliczne prace optymalizacyjne i właściwa strategia budowania linków.

Jagusiak Jacek
.
11-02-2020 2040 odsłon