20

Fixed Price czy Time & Material ?

Kiedy rozpoczynamy współpracę należy zastanowić się nad sposobem rozliczenia. Mamy tutaj do wyboru 2 rodzaje rozliczenia które postaramy się przybliżyć - jest to Fixed Price oraz Time & Material.

 

Specyfika Fixed Price

W tym modelu mamy dokładnie określoną specyfikacją projektu (którą należy dostarczyć lub wspólnie wypracować), a następnie na jej podstawie następuje realizacja prac po ustalonej cenie oraz w ustalonym czasie.

W ramach tego modelu nie ma możliwości dokonywania jakichkolwiek zmian w projekcie na etapie jego realizacji, kolejne zmiany można realizować dopiero po zakończeniu prac nad wcześniej przygotowaną specyfikacją.

 

Specyfika Time & Material

Model ten stosuje się do projektów w których nie mamy sztywno określonej specyfikacji a jedynie jej zarys oraz ogólny opis funkcjonalności.

Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy dowolnie zmieniać wszystkie funkcjonalności na każdym etapie - jest to dużą zaletą gdyż dopracowujemy rozwiązanie ściśle dopasowane do naszych potrzeb.

Rozliczenie za prace następuje na podstawie czasu pracy poświęconego na realizacje zleconych zadań.

Zagrożenia jakie mogą płynąć z takiego rodzaju umowy, to brak ściśle określonych kosztów realizacji oraz czasu realizacji projektu.

Kołcz Sebastian
06-08-2021 623 odsłon