270

Jak bardzo atak hakerski może zaszkodzić SEO?

arget-zvhhkivur9m-unsplash.jpg

Często jest tak, że popadamy w samozadowolenie po postawieniu nowej strony, nie ważne czy to strona firmowa czy blog. Widzimy efekty naszych prac bądź prac zewnętrznej firmy, której zleciliśmy jej budowę i myślimy, że to koniec … Mamy wszystko co potrzebne do startu naszego biznesu w sieci. To jednak złudne podejście, bo zapominamy o najważniejszym, czyli o bezpieczeństwie naszej strony. Większe firmy zrzucają wszelką odpowiedzialność w tym zakresie na pracowników IT, którzy de facto nie muszą znać się na temacie cyberbezpieczeństwa. To że ktoś pracuje w dziale IT nie znaczy, że musi znać się na wszystkim. Dlatego od samego początku należy sprawę powierzyć profesjonalistom.

Dlaczego? Otóż każde włamanie na stronę, każda jej awaria może mieć bezpośredni wpływ na witrynę, na jej widoczność w sieci, a co za tym idzie na wypracowane wcześniej pozycje. Dlatego nie wolno lekceważyć bezpieczeństwa strony, a także warto zadbać o to, aby i serwery na której działają nasze witryny spełniały choć podstawowe wymogi bezpieczeństwa, a o to na naszym polskim rynku jest ciężko. Nawet najwięksi gracze z branży hostingowej obiecują nam cud programy, które sprawią, że będziemy spać spokojnie. Jednak to tylko chwyt marketingowy, tzw. lep na Klientów nieświadomych tego co kupują.

Co to jest hakowanie?

Hakowanie ma miejsce, gdy osoba uzyskuje nieautoryzowany dostęp do określonej witryny lub sieci komputerowej. Hakerzy próbują uzyskać dostęp do poufnych lub prywatnych informacji lub przekierować użytkowników do określonej witryny. Większość włamań wykonywanych jest automatycznie, wykorzystują luki w oprogramowaniu i rozpoczynają swoją działalność. Niektóre boty są na tyle inwazyjne, że potrafią całkowicie wyłączyć z gry daną witrynę, choć nie był to ich główny cel. Nigdy haker nie ma zamiaru zniszczyć Wam strony, a jedynie ją wykorzystać, czy to do rozsyłki spamu, czy też do przekierowań, które nie od razu możecie zauważyć.

Jakie są typowe narzędzia wykorzystywane przez hakerów?

Złośliwe oprogramowanie

Złośliwe oprogramowanie (Malware ) zostało zaprojektowane specjalnie w celu uszkodzenia lub wyłączenia określonej strony i tu głównym celem jest zazwyczaj naruszenie bezpieczeństwa danych. Potencjalne skutki ataków złośliwego oprogramowania mogą być ogromne i mogą przynieść znaczne straty finansowe dla organizacji.

Spam Boty

Spamowanie stron internetowych zwykle występuje, gdy haker dodaje określony skrypt do strony internetowej, która po odwiedzeniu przez użytkownika prowadzi do wybranego przez hakera miejsca docelowego. Zazwyczaj ma miejsce dodanie spamerskich linków dzięki temu atakujący liczy na zwiększenie pozycji w wyszukiwarkach.

Skutki hakowania

Skutki ataku na naszą stronę mogą być dość poważne. Jeśli szybko nie zareagujemy to stracimy wypracowane pozycje w Google, albo zostanie nałożona nam flaga informująca użytkowników Google o tym, że nasza witryna jest niebezpieczna.

SEO Spam

Nie ma co ukrywać, większość stron zostaje zaatakowana w jednym celu. Chodzi o SEO spam. Tu atakowane są głównie strony o dużej widoczności, mające mocne pozycje w rankingu Google. Atakujący przekształca ją w prywatną farmę linków, włamują się do baz danych bądź całkowicie podmieniają wszelkie pliki JS jakie znajdą.

Złośliwy kod

Złośliwy kod jest zawsze i tak jak pisałem wcześniej, jeśli Google wykryje takie włamanie to wyświetli komunikat ostrzegawczy, gdy użytkownicy spróbują przejść do witryny, zachęcając ich do trzymania się od niej z daleka.

Może to również potencjalnie spowodować całkowite usunięcie strony z wyszukiwarek w celu ochrony użytkowników.

Wpłynie to także bezpośrednio i pośrednio na SEO:

  • Odwiedziny: ogólny organiczny ruch w witrynie najprawdopodobniej znacznie spadnie.
  • Wskaźniki zaangażowania: mierniki takie jak czas spędzony w witrynie, liczba stron na sesję i współczynnik odrzuceń najprawdopodobniej wpłyną negatywnie, co wyśle ​​negatywne sygnały do ​​Google pod względem czynników związanych z wrażeniami użytkowników.

Nieplanowane przekierowania

Często hakerzy wdrażają w swoich skryptach przekierowania, a użytkownicy często dowiadują się o tym od znajomych bądź jeśli reklamują się w Google Ads to samo Google brutalnie sprowadza ich do parteru blokując konto i wyświetlanie reklam.

Odwiedzający Twoją stronę będą narażeni na wyłudzenie informacji, przejęcia haseł jak i wiele innych rzeczy, o których na pewno nie chcesz czytać, aby nie popaść w panikę.

Dodatkowo wszyscy wiemy jak szkodzą nieprawidłowe przekierowania …

Czarna lista

Atak hakerów może poważnie zaszkodzić witrynie w oczach Google. Może to wpłynąć na obecność witryny w SERP, a także spowodować potencjalnie kilka ręcznych działań w Search Console, jeśli Google „straci cierpliwość” i ją oznaczy.

Dodatkowo strona rozsyłająca spam na lewo i prawo bardzo szybko trafi (jej IP) na czarne listy i będzie problem z docieralnością mejli, a to może poważnie zaszkodzić bądź całkowicie sparaliżować pracę w instytucjach lub większych korporacjach.

Co zrobić w przypadku włamania?

W sieci krąży wiele „magicznych rozwiązań”, które są ślepo powielane i uwierzcie mi, nie warto ich stosować, a tym bardziej zajmować się próbą zabezpieczeń nie mając na ten temat jakiejkolwiek wiedzy. Mógłbym teraz przytoczyć wiele oklepanych frazesów o tym, że należy dbać o aktualizacje czy kopie bezpieczeństwa, ale to powinniście już wiedzieć.

Jeśli chcecie sprawdzić stan swojej witryny, bezpieczeństwo aktualnego serwera bądź macie problem już z zainfekowaną witryną, to nie bójcie się pisać. Skontaktujcie się z nami, a postaramy się pomóc jak najszybciej.

Jagusiak Jacek
.
18-02-2020 3528 odsłon