0

Jak zaindeksować / dodać stronę w Google?

search-engine-optimization-586422-1280.jpg

Wyszukiwarka Google to w Polsce jedno z głównych źródeł ruchu na naszych stronach. Gdy już stworzymy własną stronę to powinno nam zależeć na jej szybkiej indeksacji przez roboty Google. Oczywiście po pewnym czasie same znajdą naszą witrynę i rozpoczną indeksację, wtedy pojawimy się w wynikach wyszukiwarki, ale są metody, które pozwalają nam znacząco przyśpieszyć ów proces.

Wspomniane sposoby przedstawimy poniżej, pozwolą one na dodanie strony do indeksu Google w kilka godzin, a niekiedy i w parę minut. Zabiegi są proste i może je wykonać praktycznie każdy.

Sprawdź czy nie blokujesz robotów

Zanim rozpoczniemy próby indeksacji naszego serwisu powinniśmy się upewnić, że nasza strona jest gotowa do udostępnienia dla robotów i nie będzie w żaden sposób ograniczać ich działań w obrębie nasze witryny.

Często firmy tworzące strony blokują dostępy dla wyszukiwarek, aby nie indeksować zawartości „strony w budowie”, bądź jeśli witryna powstaje na domenie testowej, aby nie tworzyć od razu jej duplikatu w sieci. Jest to całkiem normalne działanie, ale problem jest w tym, że owe firmy często o tym nie informują Klienta i dodatkowo zapominają zdjąć wspomniane ograniczenia. Skutkuje to tym, że przez wiele tygodni nasza strona nie pojawia się po prostu w wynikach wyszukiwania.

Sprawdźcie dokładnie na serwerze plik robots.txt czy nie ma tam wpisu:

User-agent: *
Disallow: / 

albo

User-agent: Googlebot
Disallow: /

Jeśli owe wpisy istnieją to wykasujcie je i zapiszcie ponownie plik jako pusty.

Dodatkowo należy przejść do „Podglądu źródła” naszej strony i sprawdzić czy w sekcji head nie ma meta tagu „noindex”. Jeśli jest to należy skontaktować się z firmą, która robiła stronę, aby pomogli nam w usunięciu tego ograniczenia.

Jeśli sprawdziliście oba powyższe przypadki i w żaden sposób nie blokujecie możliwości indeksowania Waszej witryny, tzn. że możecie przejść dalej i rozpocząć cały proces dodawania strony do wyszukiwarki Google.

Indeksowanie strony z wykorzystaniem Search Console

Najlepszym sposobem na indeksacje w Google jest użycie narzędzie właśnie należących do tej firmy. Mowa tu o Google Search Console. Dlatego też zweryfikujcie swoją witrynę w narzędziu i skorzystajcie z funkcji na górnej części systemu „Sprawdź dowolny URL w …”.

Patrz na obrazek poniżej:

Wklejamy pełny adres naszej witryny, np.: https://www.agendo.pl/ i wciskamy Enter. Po chwili pojawi nam się ekran jak poniżej:

W pierwszym boksie widzimy przycisk „Poproś o zindeksowanie”, klikamy na ów link i czekamy, aż proces nas poinformuje o dodaniu linku do kolejki indeksowania. Od tego momentu strona w indeksie może pojawić się natychmiast bądź dopiero po kilku godzinach. Jeśli po 10h nie będzie witryny w Google to można spokojnie ponowić ów proces, a z pewnością witryna w końcu pokaże się w wynikach wyszukiwania.

Przesłanie mapy strony w formacie XML

Większość stron internetowych posiada mapy strony w formacie XML, co pozwala w prosty sposób przyśpieszyć proces indeksowania wszystkich podstron w obrębie całego serwisu. Mapa jest swoistego rodzaju drogowskazem dla robotów, dzięki któremu łatwiej im się poruszać po stronie jak i łatwiej mogą poznać jej strukturę.

Mapa witryny często znajduje się pod adresem /sitemap.xml

Np.

https://www.agendo.pl/sitemap.xml

gdzie może być od razu cała mapa witryny bądź tak wskazana mapa zawiera zestaw map konkretnych działów bądź kategorii na stronie.

Gdy już mamy pewność, że posiadamy odpowiednią mapę strony to ponownie powracamy do Google Search Console. Wchodzimy tam w zakładkę „Indeks”, a tam wybieramy „Mapy witryn”.

W oknie „Dodaj nową mapę witryny” wpisujemy dokładny adres do mapy, jak choćby taki jak w przykładzie powyżej i wciskamy przycisk „Prześlij”.

Po tym zabiegu, wszystkie strony wskazane w mapie, będą cyklicznie odwiedzane przez roboty Google.

Pozyskanie backlinków do strony

Jeśli macie jakiś znajomych mających strony od dłuższego czasu, to możecie poprosić ich o wstawieniu na swojej stronie linku kierującego do Waszej witryny. W ten sposób roboty odwiedzające stronę znajomego trafią na link do Was, a co za tym idzie przejdą do Waszej strony i rozpoczną jej indeksację. Linki do swojej strony możecie wstawić w wielu miejscach, nawet w profilach społecznościowych, co może znacząco przyśpieszyć cały proces indeksowania.

Jak sprawdzić czy strona jest zaindeksowana w Google?

Aby sprawdzić czy już nasza witryna jest zindeksowana w Google, to wystarczy wejść na google.pl i w polu wyszukiwania wpisać komendę

site:nazwadomeny.pl

Jeśli ilość wyrzuconych wyników będzie większa od zera to znaczy, że nasza strona znajduje się już w indeksie.

Jagusiak Jacek
.
19-06-2020 1301 odsłon