0

Intranet, czyli ewolucja firmowej komunikacji

businessman-working-on-tablet-in-cafe-duzy.jpeg

Możliwość połączenia się z wewnętrznym systemem firmowym z dowolnego miejsca na świecie i z dowolnego urządzenia, daje bardzo szeroki wachlarz możliwości oraz funkcjonalności.  Z tego artykułu dowiesz się przede wszystkim czym jest intranet, jakie ma on zalety i dlaczego znów staje się popularny!

Czym jest intranet

Intranet kojarzą głównie starsi użytkownicy technologii IT, gdyż pojawił się on i rozwijał równolegle z internetem. Warto podkreślić, że w przeciwieństwie do internetu, intranet to prywatna sieć używana do wewnętrznej dystrybucji informacji. Mówiąc prościej - jest to taki prywatny internet.

Ze względu na „wiekowość” tej technologii, intranet wykorzystywany jest przez przedsiębiorstwa, do komunikacji wewnętrznej. Intranet jest doskonałym narzędziem dla pracowników tej samej organizacji, do wyszukiwania konkretnych informacji, zarządzania pracą oraz komunikowania się wewnątrz firmy. Jego popularność bierze się głównie z wysokiego progu bezpieczeństwa oraz prędkości przesyłania danych.

Warto zaznaczyć, że dostęp do tego systemu możliwy jest poprzez zwykłą przeglądarkę i korzysta się z niego dokładnie tak samo, jak z każdej innej strony internetowej. To sprawia, że firmowy intranet dostępny jest z każdego miejsca na ziemi oraz z każdego urządzenia, takiego jak smartfon, laptop, komputer stacjonarny lub tablet.

Dlaczego intranet znów staje się on popularny?

Intranet wrócił do łask przedsiębiorców, przez co jego popularność znów rośnie. Spowodowane jest to zaletami intranetu oraz łatwą dostępnością do samego systemu. Przedsiębiorstwa i instytucje faworyzują dziś te rozwiązania, które maksymalnie usprawniają komunikację, mają krótki czas wdrożenia pracownika oraz oferują prosty dostęp do informacji.

Co więcej, wybór intranetu pozwala też na redukcję kosztów, ponieważ raz kupiony system, działa przez wiele lat, a nie jest dostępny na zasadzie stale opłacanej licencji. Na wdrożenie do swojej organizacji intranetu decydują się dziś zarówno duże i szybko rozwijające się firmy, jak i te średnie oraz małe - wszystko to za sprawą skalowalności całego systemu i elastycznych możliwości dostosowania go do potrzeb danego przedsiębiorstwa.  

Na szczególną uwagę zasługuje także bezpieczeństwo tego rozwiązania. Cyberprzestępczość oraz ataki hakerskie stają się dziś prawdziwą zmorą przedsiębiorstw, które w wyniku takich przestępczych działań narażone są nie tylko na straty, ale także nierzadko na całkowity paraliż działalności. Co więcej, dokumenty i informacje są często cenniejsze od pieniędzy, dlatego współczesne przedsiębiorstwa chcą wybierać takie rozwiązania, które w maksymalny sposób je zabezpieczą. Intranet, jako prywatna sieć jest o wiele trudniejszy do zhakowania, dlatego stanowi dobre zabezpieczenie firmowych dokumentów i korespondencji pomiędzy poszczególnymi pracownikami.

Główne zalety intranetu

Choć nie da się ukryć, że intranet jest technologią, która znana jest od ponad dwóch dekad, tak jej zalety nadal przekonują do siebie właścicieli firm, przedsiębiorstw i wszelkich instytucji, w których komunikacja pomiędzy pracownikami jest kluczowa. Poniżej przedstawiamy trzy najważniejsze zalety tego systemu, które z punktu widzenia przedsiębiorców najbardziej skłaniają ich do wyboru intranetu. Tymi zaletami są:

  • Przejrzysty i prosty sposób komunikacji pomiędzy pracownikami - ułatwia komunikację wewnątrz firmy, zarówno w przypadku pracowników zebranych jednej lokalizacji, jak i w wielu filiach. Dzięki takiemu, pracownicy są w stanie skutecznie się ze sobą porozumiewać. Co więcej, dzięki możliwości rozmów pracowników każdego szczebla hierarchii danej firmy, łatwo i szybko planuje się urlopy i przydziela konkretne zdania.

  • Łatwe przechowywanie danych- gigabajty danych zapisanych w plikach wszelkiego formatu, to dziś codzienność każdej firmy. Takie pliki najczęściej dryfują w chmurach, na skrzynkach mailowych lub na dyskach fizycznych. Intranet pozwala na dostęp do wszystkich takich plików w jednym, centralnym miejscu. Dzięki temu pracownicy mają szybki i łatwy dostęp do kluczowych informacji i danych.

  • Wymiana informacji i bezpieczeństwo - intranet wykorzystywany jest dziś do bezpiecznej wymiany informacji pomiędzy poszczególnymi pracownikami. Taka prywatna sieć ma o wiele mniejsze prawdopodobieństwo ataku, ponieważ pracownicy korzystają z intranetu, a nie wysyłają wszystkich kluczowych informacji lub wrażliwych plików za pomocą skrzynek e-mail.

Dlaczego warto używać intranetu w swojej firmie?

Coraz większe zainteresowanie intranetem nie powinno dziwić, gdyż jest to doskonały sposób na zorganizowanie wewnętrznej komunikacji w firmie. Łatwe przechowywanie danych i dostęp do nich pracowników sprawia, że takie systemy są niezwykle praktyczne, proste w obsłudze, a także dostępne na każdym rodzaju urządzenia.

Jeżeli zatem chcesz usprawnić komunikację w swojej firmie, dając jednocześnie pracownikom elastyczne narzędzie, które pomoże w wykonywaniu codziennych zadań, to oferta Agendo jest właśnie dla Ciebie! 

21-12-2022 125 odsłon