348

Dzięki optymalizacji obrazów otrzymasz bonus do SEO

google-images-454541-1920.jpg

Myślisz o znalezieniu odpowiedniego obrazu, który idealnie wpasuje się w treść przygotowanego artykułu? Kusi Cię, aby go pobrać z jakiegoś stocka i dorzucić do wpisu. Myślisz, że pomysł jest świetny, ale nie, nie wystarczy pobrać, wrzucić i opublikować. Trzeba wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników, które pozwolą Ci jednym zdjęciem znacząco zwiększyć ruch na swojej witrynie.

Pomyśleć, ale o czym? O tym opowiem w dalszej części artykułu.

Zacznijmy od tego, że to zdjęcie, które właśnie pobrałeś ze stocka jest naprawdę świetne, ładne i w dobrej rozdzielczości. Jednak czy rzeczywiście potrzebujesz aż tak dużego zdjęcia?

Według danych Jumpshot z 2018 r. Ponad 20% wszystkich wyszukiwań w USA odbywa się w Google Images.

Zarówno amatorzy SEO, jak i profesjonaliści wiedzą, że optymalizacja zdjęć jest warta poświęconego czasu.

Dan Morgan z WebSpection wrzucił do sieci jedno ze swoich zdjęć, które zajęło pierwsze miejsce w Google Images na zapytanie „best person in Cardiff” w niecałe cztery dni dzięki prostym sztuczkom, a przede wszystkim dzięki optymalizacji.

Robbie Richards wygenerował 150 732 odwiedzin, dodając znaczniki alt do obrazów, kompresując je i wykonując kilka ciekawych zabiegów, o których dowiesz się nieco niżej.

Pamiętaj, że bez odpowiedniej optymalizacji zdjęć marnujesz cenny ruch.

Nie wykorzystując potencjału w pełni jaki dają zdjęcia, z góry skazujesz się na porażkę. Jeśli ktoś dalej Ci płatki i mleko, a Ty bierzesz tylko płatki to czy będą one tak samo dobrze smakować bez mleka?

Optymalizacja obrazu zapewnia wiele korzyści, takich jak lepsze wrażenia użytkownika, krótszy czas ładowania strony i dodatkowe możliwości w rankingu. I spełnia to coraz ważniejszą rolą w świecie SEO.

Wystarczy wczytać się w to, co napisał niegdyś na Reddit sam Gary Illyes:

“We simply know that media search is way too ignored for what it’s capable doing for publishers so we’re throwing more engineers at it as well as more outreach.”

Oto 11 ważnych wskazówek dotyczących optymalizacji obrazu, które musisz znać.

Wybierz odpowiedni format

Właściwy format to pierwszy krok do sukcesu. Możemy dziś korzystać z naprawdę wielu formatów jak PNG, JPEG czy webP, choć ten ostatni wspiera jedynie Chrome i trzeba się dobrze napocić, aby porobić odpowiednie przekierowania dla innych przeglądarek i główną wadą tego rozwiązania jest to, że musisz trzymać zarówno zdjęcia w starym formacie dla innych przeglądarek niż chrome, jak i zdjęcia w formacie webP, które są znacznie mniejsze, ale i tak staje się to marnotrawstwem przestrzeni na hostingu.

Zostańmy przy tradycyjnych formatach, czyli PNG i JPEG:

PNG: Tworzy obrazy lepszej jakości, ale pliki są znacznie większe.

JPEG: Możesz stracić na jakości obrazu, ale możesz dostosować poziom jakości, aby znaleźć idealną równowagę pomiędzy jakością, a rozmiarem.

Dla mnie PNG jest nieopisanym bohaterem wśród formatów zdjęć. Zazwyczaj używam plików JPEG tylko do większych zdjęć, ale do codziennego użytku PNG jest dla mnie właściwą ścieżką.

Kompresuj swoje zdjęcia

Podczas ładowania strony około 20% (a nawet więcej) zajmują zdjęcia, to one są przyczyną znacznego rozrostu strony, którą użytkownik musi załadować, a im jest ona cięższa tym dłuższy jest czas oczekiwania na jej pełne załadowanie.

Z tego też powodu kompresja zdjęć jest kluczowym elementem ich optymalizacji. Możesz ją wykonać w Photoshopie lub użyć narzędzia takich jak TinyPNG. TingPNG posiada również wtyczkę WordPress, z której możesz korzystać o ile masz stronę zbudowaną na tym CMSie.

Ja wolę WP Smush jako moją wtyczkę do WordPress. Zmniejsza rozmiar pliku obrazu bez zmniejszania jego jakości. Niezależnie od tego, jakiej wtyczki używasz, upewnij się, że znajdziesz taką, która kompresuje obrazy zewnętrznie na swoich serwerach. Zimniejszych tak obciążenie swojej witryny.

Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak Twoje zdjęcia wpływają na szybkość strony, zalecamy skorzystanie z narzędzia Google PageSpeed ​​Insights.

Twórz unikalne obrazy

Chcesz się wyróżniać na tle stron swojej konkurencji, ale mimo wszystko korzystać dalej ze standardowych, stockowych zdjęć, choćby wizerunku Pani czy Pana, który ładnie się uśmiecha prezentując kolejny produkt. Tym samym nie jesteś unikalny, jesteś jak setki innych stron, które wyglądają podobnie, a wystarczy przecież chwila, aby z prostego zdjęcia stworzyć małe dzieło sztuki.

Im więcej masz oryginalnych zdjęć na stronie, tym lepsze wrażenia dla użytkownika i większe szanse na wysoką pozycję na odpowiednie słowa kluczowe w wynikach wyszukiwaniach.

Uważaj na prawa autorskie

Niezależnie od obrazów, które wybierzesz, upewnij się, że nie są obarczone one prawami autorskimi.

Jeśli Getty, Shutterstock, DepositFiles lub inny dostawca fotografii jest właścicielem używanego przez Ciebie obrazu i nie masz licencji na jego używanie, ryzykujesz kosztownym pozwem sądowym.

Zgodnie z ustawą Digital Millennium Copyright Act (DMCA) możesz otrzymać powiadomienie, jeśli naruszysz jakiekolwiek problemy z prawami autorskimi. Jeśli właściciel treści zobaczy swoją treść w Twojej witrynie, może skorzystać z żądania usunięcia naruszenia ustawy DMCA, którego musisz przestrzegać.

Grafika Google pozwala filtrować wyniki na podstawie dostępnych zdjęć z prawem do ponownego wykorzystania. W sieci znajdziesz mnóstwo stron, które pozwolą znaleźć Ci zdjęcie na podstawie wpisanych słów kluczowych, z których będzie móc korzystać całkowicie za darmo.

Dostosuj nazwy plików

Jeśli chodzi o SEO, tworzenie opisów, unikalnych nazw plików zawierających słowa kluczowe jest absolutnie niezbędne. Nazwy plików informują Google i inne roboty indeksujące o temacie / zawartości obrazu.

Zazwyczaj nazwy plików wyglądają tak: „IMG_722019” lub coś w ten deseń. Wcale to nie ułatwia robotom rozpoznania plików i ich zawartości.

Zmień domyślną nazwę pliku, aby pomóc wyszukiwarkom zrozumieć co jest na obrazie i zwiększyć ich wartość pod kątem SEO.

Wymaga to trochę pracy, w zależności od tego, jak obszerna jest twoja biblioteka multimediów, ale zmiana domyślnej nazwy obrazu jest zawsze dobrym pomysłem.

Zakładając, że na zdjęciu masz pokazaną tabliczkę czekolady, to nazwanie zdjęcia „czekolada-1” czy „czekolada” nie ma większego sensu. Takich fotek są miliony w sieci. Ale jeśli wejdziesz w szczegóły i nazwiesz zdjęcie „gorzka-czekolada-z-nadzieniem” to masz większe szanse na wybicie się w wynikach wyszukiwania Google Images.

Napisz porządny tekst alternatywny

Pewnie mało kto z nagłówka wywnioskował o co dokładnie chodzi, ale tak, chodzi o Alt. Alt to tekstowa alternatywa dla obrazów i zdjęć, która jest wykorzystywana jeśli dana przeglądarka nie jest w stanie ich poprawnie załadować. Podobnie jak w nazwie pliku, skorzystajmy z ALT, aby opisać zawartość danego obrazu.

Gdy obraz się nie załaduje, pojawi się pole obrazu z tagiem alt w lewym górnym rogu.

Zwracanie uwagi na tagi alt jest również korzystne dla ogólnej strategii SEO na stronie. Chcesz się upewnić, że wszystkie inne obszary optymalizacji są na swoim miejscu, ale jeśli obraz z jakiegoś powodu nie zostanie załadowany, użytkownicy zobaczą, jaki powinien być obraz.

Ponadto dodanie odpowiednich znaczników alt do zdjęć w witrynie może pomóc Twojej witrynie osiągnąć lepsze pozycje w wyszukiwarkach poprzez powiązanie słów kluczowych z obrazami. Nawet Google zauważy i doceni wartość tekstu alternatywnego w obrazach. ALT dostarcza robotom Google przydatnych informacji na temat zawartości obrazu.

Tekst alternatywny jest także przydatny dla ludzi niedowidzących, a w jaki sposób? To chyba bez problemów rozgryziecie.

Wróćmy do naszego przykładu ze zdjęciem czekolady.

Tekst alternatywny może brzmieć:

<img src = ”czekolada-1.jpg” alt = „czekolada” />

Jednak lepszy tekst alternatywny opisujący obraz brzmiałby np. tak:

<img src = ” czekolada-1.jpg” alt = „tabliczka gorzkiej czekolady z nadzieniem mlecznym” />

Tekst alternatywny jest widoczny w wersji tekstowej strony w pamięci podręcznej, co pomaga zarówno użytkownikom, jak i wyszukiwarkom. Aby uzyskać dodatkową wartość SEO, tekst alternatywny może pełnić rolę tekstu kotwicy linku wewnętrznego, gdy obraz prowadzi do innej strony w witrynie.

Pomyśl o strukturze multimediów na stronie

Czy wiedzieliście, że zarówno nazwa obrazu jak i ścieżka do niego prowadząca to cześć z czynników rankingowych mających duży wpływ na pozycje w wyszukiwarkach? Teraz już wiecie.

Na przykład, jeśli prowadzisz działalność e-commerce i masz sklep z wieloma produktami, zamiast umieszczać wszystkie zdjęcia tych produktów w ogólnym katalogu /media/, zaleciłbym uporządkowanie zdjęć w podfolderach, takich jak /szorty/ lub /koszulki/.

Pamiętaj o innych czynnikach

Google ujawniło również, że używa tytułu i opisu strony jako części algorytmu wyszukiwania obrazów.

Na stronie pomocy Google znajdziemy:

„Grafika Google automatycznie generuje tytuł i fragment tekstu, które mają jak najlepiej opisać każdy wynik i wyjaśnić jego związek z zapytaniem użytkownika. Pomaga to użytkownikowi zdecydować, który wynik kliknąć.

Używamy wielu różnych źródeł takich informacji, łącznie z danymi opisowymi w tagach tytułu i metatagach każdej strony.”

Wszystkie podstawowe czynniki SEO na stronie, takie jak metadane, tagi nagłówka, dane strukturalne itp. Wpływają na sposób, w jaki Google klasyfikuje Twoje zdjęcia.

Zdefiniuj wymiary

Jeśli korzystasz z AMP to musisz zdefiniować wymiary obrazu w kodzie źródłowym. Najlepszym rozwiązaniem jest określenie szerokości i wysokości. Zapewnia to ich lepszą obsługę.

Ponadto pozwala przeglądarkom na zmianę rozmiaru obrazu przed załadowaniem CSS. Zapobiega to przeskakiwaniu strony podczas ładowania.

Optymalizuj obrazy dla urządzeń mobilnych

Mobilne SEO, które w najgorszym przypadku może zapewnić wysoki współczynnik odrzuceń i niskie konwersje, ale w najlepszym przypadku może dać ci wyższe pozycje i większe zaangażowanie użytkownika.

Ale w jaki sposób zoptymalizować swoje zdjęcia pod kątem indeksu dla urządzeń mobilnych?

Twórz responsywne obrazy. Będą one skalowane wraz z rozmiarem witryny, niezależnie od tego, czy użytkownik korzysta z komputera, czy telefonu komórkowego. Dostosowuje się do wielkości urządzenia.

Dodaj obrazy do mapy witryny

Niezależnie od tego, czy dodajesz swoje obrazy do mapy witryny, czy tworzysz nową mapę witryny dla obrazów, potrzebujesz obrazów gdzieś w swoich mapach witryn.

Umieszczanie zdjęć w mapie witryny znacznie zwiększa szanse wyszukiwarek na ich zindeksowanie.  W ten sposób zwiększa się ruch w witrynie.

Jeśli używasz WordPress, Yoast oferuje rozwiązanie mapy witryny we wtyczce.

Najważniejsze informacje dotyczące optymalizacji obrazu 

Zanim zaczniesz przesyłać zdjęcia do swojej witryny, wykonaj rytuały optymalizacji opisane powyżej.

Najważniejsze jest, aby obraz i tekst alternatywny były odpowiednie dla strony. Inne kluczowe elementy to:

  • Wybierz odpowiedni format pliku. Pliki PNG to moi faworyci.
  • Zmniejsz rozmiar pliku, aby przyspieszyć ładowanie strony.
  • Upewnij się, że elementy SEO na stronie (metadane, dane strukturalne itp.) są sparowane ze zdjęciami.
  • W celu szybszego i sprawniejszego indeksowania utwórz mapę witryny obrazów lub upewnij się, że obrazy są wyróżnione w mapie witryny.

Optymalizacja obrazów to nie żart. Dzięki postępowi w technologii wyszukiwania głosowego, media zyskują coraz większe znaczenie, a cała witryna odniesie korzyść z wykonania powyższych kroków.

Jagusiak Jacek
.
27-01-2020 2859 odsłon