5

Jak usunąć adres URL z wyszukiwarki Google?

app-blur-business-close-up-270669.jpg

W dzisiejszym artykule postaram się opisać sposoby na szybkie usunięcie adresu URL z wyszukiwarki, a nawet zbiorów adresów wykorzystujących identyczny wzorzec. Wbrew pozorom cała operacja jest niezwykle prosta, ale mimo wszystko należy uważać na to co robimy, aby przez przypadek nie usunąć z wyszukiwarki zbyt wiele niż to co chcieliśmy w rzeczywistości.

Zweryfikuj konto Google Search Console

Aby przystąpić do działania należy zweryfikować witrynę, której dotyczy usunięcie adresu w narzędziu Google Search Console. Pamiętajcie, aby przy weryfikacji wybrać właściwą wersję strony i protokół, bądź objąć weryfikacją całość witryny używać do tego metody weryfikacji przez np. DNS.

Tymczasowe usuwanie adresów z wyszukiwarki Google

Po dodaniu strony do narzędzia należy teraz przejść do widoku strony, dla której chcemy usunąć niepożądane adresy URL z wyszukiwarki. W lewej szpalcie (menu po lewej stronie) wybieramy w Indeks, a z rozwiniętego po kliknięciu menu Usunięcia.

Wybieramy teraz kartę Tymczasowe usunięcia, a następnie klikamy przycisk Nowa prośba.

W tym momencie pojawia nam się kilka opcji, postaramy się je omówić dokładnie.

1. Tymczasowe usunięcie adresu URL

Wybierając tę opcję usuwania wybranych linków z wyszukiwarki tak naprawdę nie blokujemy ich indeksowania, a usuwamy je jedynie z wyników wyszukiwania Google na sześć miesięcy. Jeśli chcemy, aby po tym czasie adres nadal się nie pojawiał musimy zablokować go dodatkowo np. w pliku robots.txt. Funkcja ta dodatkowo usuwa zaindeksowane wersje danej podstrony z pamięci podręcznej Google.

2. Usuwanie adresu URL z pamięci podręcznej

Funkcja pozwala usunąć aktualną wersje zindeksowanej podstrony z wyników wyszukiwania, jednak nie usuwa ona strony całkowicie, a jedynie do czasu, gdy roboty wyszukiwarki ponownie ją zindeksują. Przydatne jest to wtedy, gdy zmieniliśmy dość mocno treść na podstronie, chcemy usunąć jej starą wersje z wyników i szybko zindeksować wersję odświeżoną.

Po użyciu tej funkcji strona zostanie usunięta z cache Google, z pewnością opcję podejrzenia tzw. wersji zcachowanej zauważył każdy przeglądając wyniki wyszukiwania:

3. Pole na usuwany adres URL

W tym miejscu wpisujemy adres URL, który chcemy usunąć z wyszukiwarki. Pamiętajmy, aby wpisywać zawsze adres taki jaki pojawia się w wynikach wyszukiwania. Adres URL musi być dokładny i zawierać rozszerzenie strony na przykład .html ewentualnie .php. Przykłady adresów:

 • folder/artykul, test/mojastrona?1234
 • folder / artykul.html

Blokowanie adresów obejmuje wszelkie warianty strony, zarówno protokół http jak  https, a także wersję z www jak i bez www.

Czyli usuwając stronę:

/mojartykul.html

Usuwamy linki takie jak:

 • https://domena.pl/mojartykul.html
 • http://domena.pl/mojartykul.html
 • https://www.domena.pl/mojartykul.html
 • http://www.domena.pl/mojartykul.html

Zauważyć należy, iż cały proces nie obejmie innych subdomen niż www. Nie zostanie np. usunięty adres:

https://subdomena.domena.pl/mojartykul.html

4. Usuń tylko ten adres URL

Zaznaczenie tej opcji będzie powodowało zablokowanie dokładnego adresu URL jaki został wpisany obejmując tym samym również wskazane rozszerzenie o ile zostało ono użyte. W tym przypadku wklejamy adres URL dokładnie (litera w literę) taki jaki jest w wynikach Google. W tym przypadku jak i również innych opisanych w artykule, pomijamy całkowicie kotwice.

Czyli używamy adresu w polu 3:

/mojartykul.html

I jeśli adres w wynikach posiada także kotwicę to ją pomijamy, nigdy nie wklejamy adresu w formie:

/mojartykul.html#kontener1

5. Usuń wszystkie URLe z tym prefiksem

Funkcja chyba najbardziej przydatna do masowego usuwania wyników z Google, np. niezbędna przy oczyszczaniu indeksu po włamaniu na stronę, które kończy się często indeksacją wielu chińskich podstron, które de facto nie istnieją.

Dla przykładu, mamy adresy:

 • https://domena.pl/pizza/margerita
 • https://domena.pl/pizza/wege
 • https://domena.pl/pizza/bianco

Aby nie usuwać powyższych adresów pojedynczo możemy skorzystać z usuwania URLi o danym prefiksie, czyli wykorzystując pewien schemat w adresach. W omawianym przykładzie schematem powtarzającym się jest „pizza”.

W pole oznaczone numerem 3 wpisujemy po prostu „pizza/” zaznaczam opcję „Usuń wszystkie URLe z tym prefiksem” i gotowe. Po kilku godzinach wszystkie adresy zawierające ów schemat zostaną usunięte.

W przykładzie:

 • https://domena.pl/pizza/margerita
 • https://domena.pl/pizza1/wege
 • https://domena.pl/pizza2/bianco
 • https://domena.pl/pizza.html
 • https://domena.pl/plaza.html

Możemy również usunąć wszystkie te adresy za pomocą jednego zgłoszenia. Wystarczy wpisać w pole oznaczone numerem 3 „p”. Dziwne? Nie, dzięki temu wszystkie URLe zaczynające się od https://domena.pl/p zostaną usunięte / zablokowane w wynikach wyszukiwania.

Uwaga: Nie zostawiajcie w tej opcji pustego pola. Nie wpisując nic i wysyłając zgłoszenie, po prostu usunięcie całą stronę (wszystkie URLe) z wyników wyszukiwania Google. Taka czynność może Was sporo kosztować.

Trwałe usuwanie adresów z wyszukiwarki Google

Po wykorzystaniu narzędzia opisanego w poprzednich paragrafach powinniśmy wykonać kolejne zabiegi, aby po wspomnianym okresie blokowania Google nie indeksowało ponownie usuniętych przez Nas adresów.

Przy usuwanych / zgłaszanych URL należy zadbać, aby taka podstrona zgłaszała kod 404 lub 410 (ta opcja jest znacznie szybsza). Jeśli są to adresy prowadzące do zdjęć lub dokumentów np. PDF to należy takie pliki stale usunąć z serwera. Można również dostęp do usuwanych podstron zabezpieczyć hasłem bądź w sekcji head ustawić metatag noindex.

Czy adresy zostana usunięte również z wyników na telefonie?

Tak, proces usuwania czy blokowania zadziała zarówno na indeks stron w wersji desktop jak i w wersji mobilnej.

Najmniej wydajnym sposobem i najmniej skutecznym, jest blokowanie adresów w pliku robots.txt. Wprawdzie Google nie będzie indeksować treści, ale link pojawi się w wynikach wyszukiwania z adnotacją, iż treść jest blokowana przez roboty. Co konkretnie nie ma sensu i nie spełnia naszych założeń, czyli usunięcia URL z Google.

Jagusiak Jacek
.
03-06-2020 4308 odsłon