Jak wygląda proces przenoszenia infrastruktury na nasze serwery ?

Sam proces przenoszenia składa się z kilku kroków:

  1. Analiza i planowanie działań (zbieramy informacje o domenach, subdomenach, skrzynkach e-mail, kont ftp, bazach danych, wymaganiach systemowych).
  2. Pozyskanie danych dostępowych do kont e-mail, ftp, baz danych, panelu zarządzania domeną (jeśli domena nie jest obsługiwana przez Agendo).
  3. Migrujemy dane i weryfikujemy ich poprawność.
  4. Przełączamy ruch na nowy serwer (zmiana DNS).
    1. Ten punkt jest tutaj najważniejszy należy zadbać by zaraz po przeniesieniu danych wykonać zmianę wpisu w DNS. Od momentu zmiany należy zaprzestać realizacji prac na oprogramowaniu które zostało przeniesione (celem jest uniknięcie desynchronizacji bazy danych).
  5. Jeśli certyfikat SSL istniał na starym serwerze i jest możliwe jego przeniesienie to zostaje dodany do strony po zmianach w DNS.

W praktyce proces trwa kilka godzin, w zależności od dostępności klienta.

Działanie poczty oraz serwisów www podczas migracji

Zarówno serwisy www jak i poczta będzie działać podczas migracji. Przenosimy całą pocztę na nowy serwer. Zmiany w DNS widoczne są maksymalnie do 24h (zazwyczaj trwa to kilka godzin).

Po zmianie serwera nastepuje ponowna synchronizacja poczty.

Klient otrzymuje od Nas nowe dane do połączenia z serwerem. Konieczna będzie ponowna konfiguracja skrzynek na urządzeniach mobilnych i stacjonarnych.

 

Uwaga: Proces zmiany DNS zaleca się wykonywać w godzinach wieczornych. Podczas przepiniania DNS mogą pojawić się problemy z logowaniem do poczty i serwisów www (w tym czasie najlepiej nie korzystać z oprogramowania).