24

Oznaczenia kodami GTU na fakturach, czyli nowy obowiązek przedsiębiorców

financial-4560047-1280.jpg

Od 1 października 2020 roku wiele się zmieniło dla przedsiębiorców. Od tej daty obowiązuje nowy plik JPK_VAT, ale to jeszcze nic. Z tą zmianą poradzą sobie biura rachunkowe, ale jak zwykle najwięcej problemów mają właśnie sami przedsiębiorcy bo nakłada się na nich nowy obowiązek. Tym samym jak zwykle zamiast ułatwiać życie ludziom dostajemy kolejną serię obowiązków, które mają ułatwić tropienie i karanie przedsiębiorców, a nie prowadzenie samego biznesu.

Oprócz nowych formatów dla JPK wprowadzono oznaczenia GTU dla faktur i to właśnie tym teraz zajmą się przedsiębiorcy bo najpierw należy dostosować systemy do wystawiania faktur, a później znaleźć wszystkie kody GTU pasujące do oferowanych usług.

Dodatkowym oznaczeniem w części ewidencyjnej nowej struktury JPK jest oznaczenie transakcji kodem MPP, w sytuacji gdy transakcja będzie objęta obowiązkowym split payment.

Należy jednak pamiętać, że na wystawianych dokumentach sprzedaży nie ma obowiązku zawierania kodu GTU, bowiem przepisy w zakresie wystawiania faktur w tym względzie nie uległy zmianie. Jak życie pokazuje to tak czy inaczej przedsiębiorcy winni oznaczać faktury odpowiednim kodem GTU wskazanym poniżej tak, aby księgowość mogła sprawnie i prawidłowo wykazać niniejsze kody w pliku JPK.

Jednym słowem obowiązek oznaczania czy to automatycznego czy ręcznego faktur spoczywa na przedsiębiorcach.

 

Jesteś zainteresowany współpracą?

Zapraszamy do kontaktu

 

Czy system Imperial ma wdrożone kody GTU?

W najnowszej aktualizacji moduły do wystawiania faktur wdrożyliśmy możliwość oznaczania kodami GTU kolejnych transakcji tak, aby w pełni zautomatyzować proces wystawiania faktur.

Kliencie, którzy posiadają strony na systemie Imperial jak i moduł do fakturowania mogą zgłosić się do naszego działu technicznego i zapytać o możliwość aktualizacji. Po konsultacjach z klientem przeprowadzimy pełną aktualizację jak i dopasujemy system do specyfiki danego biznesu.

Jagusiak Jacek
12-10-2020 1368 odsłon