PoczetKrakowski.pl

Digitalizacja pocztów osobowych

Poczet Krakowski - kompleksowa usługa digitalizacji i wirtualizacji zasobu pocztów osobowych.

 

Poczet Krakowski jest serwisem internetowym, który zawiera zbiór historycznych materiałów źródłowych  opracowanych przez Urząd Miasta Krakowa w latach 2010-2018, wydanych w formie pocztów osobowych. Przedstawia historię miasta oraz terenów przyłączonych, poprzez pryzmat osób rządzacych na przestrzeni dziejów.

 

Praca nad projektem skupiała się na wdrożeniu szeregu funkcjonalności:

  • łatwego wprowadzania ksiąg do systemu
  • czytelnej architekturze serwisu wzbogaconej trzema rodzajami indeksów
  • prostej w obsłudze wyszukiwarce, pozwalającej na sprawne wyszukiwanie informacji
  • możliwości pobierania oryginalnych materiałów w postaci plików PDF
  • opcji tworzenia kolekcji
  • wygodzie obsługi od strony administratora
  • wersji kontrastowej serwisu

 

Naszym nadrzędnym celem było stworzenie serwisu, którego główną funkcjonalnością będzie możliwość wprowadzania ksiąg do systemu. Przyjęte przez nas rozwiązanie opiera się na podziale akapitów na 3 nagłówki (opis, postać i miejsce) oraz 3 typy indeksów (chronologiczny, alfabetyczny i indeks miejsc). Uwzględniono opcję tworzenia kolekcji, dzięki czemu sporządzamy spisy treści oraz wprowadzamy nowy kontent.

 

Nasza koncepcja zakładała zaprojektowanie serwisu, który pozwoli na łatwe, intuicyjne poruszanie się odbiorcy i dużą oszczędność czasu. Osiągnięte zostało to dzięki wygodnej wyszukiwarce, pozwalającej na błyskawiczne przeglądniecie 4 tomów opracowania po wprowadzeniu podstawowych informacji, takich jak nazwisko przodka, czy nazwa dzielnicy miasta. Wystarczy tylko kilka kliknięć, aby znaleźć szukaną frazę. Udogodnieniem jest też opcja powiązania nagłówków i proste poruszanie się między tomami. O wysokim poziomie przejrzystości platformy świadczy jej zgodność platformy z aktualnym standardem dostępności stron internetowych WCAG 2.0.

 

W projekcie zadbano o wysoki poziom UX, jego estetyka i funkcjonalność maksymalizują przyjemność dla użytkownika. Strona został wzbogacony funkcją odwołania się do zasobów zewnętrznych źródeł historycznych. W rezultacie odbiorca może pobierać oryginalne strony PDF czy rozdziały dopasowane do aktualnie przeglądanych wpisów. Krótki formularz pozwala na przesyłanie oryginalnej strony PDF.

 

Projekt jest funkcjonalny w obsłudze, także od strony administracyjnej. Świadczy o tym chociażby zarządzanie wyszukiwarką poprzez podpinanie niewidocznych fraz, które będą brane pod uwagę przy wyszukiwaniu, czy ustalanie kolejności podpowiedzi po wpisaniu frazy.

 

Udogodnieniem serwisu jest dostosowanie do standardów odczytu dla osób niepełnosprawnych, dzięki wprowadzeniu  wersji kontrastowej.

 

W projekcie zadbano o estetykę, dopasowując szatę graficzną do charakteru zawartego materiału. Nasz autorski projekt graficzny obejmował także obróbkę zdjęć.

Szukasz podobnego rozwiązania?

Chętnie przygotuję ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb.

Osoba kontaktowa

Łukasz Sokół

Doradca klienta

Zakres prac: