Jak powinna wyglądać strona dla gminy, urzędu i co powinna zawierać?

Jak powinna wyglądać strona dla gminy, urzędu i co powinna zawierać?

Odpowiednio przygotowana strona dla urzędu na przykład gminy, czy miasta usprawnia współpracę pomiędzy tą jednostką a społeczeństwem. Dzięki dobraniu odpowiednich elementów, które muszą pojawić się na takiej stronie oraz identyfikacji wizualnej tworzymy serwis internetowy, który spełnia swoje zadanie oraz jest przyjazny dla oka.

Jakie elementy musi zawierać strona zgodna z prawem?

Strony tworzone dla urzędów muszą spełniać szereg wymagań, które postawione są odgórnie. Wygląd i działanie takich portali jest ściśle określone w poszczególnych ustawach, tak samo, jak rozstrzyganie przetargów na wykonanie i późniejszy ich hosting. Zgodnie z prawem portal urzędowy być dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych przy obowiązkowym zachowaniu standardów WCAG, ponadto dostosowany do potrzeb osób niedowidzących poprzez przygotowanie wersji o wysokim kontraście, jest to także wersja żałobna.

Strona urzędu musi także mieć funkcję czytania tekstu oraz być wyposażone w Biuletyn Informacji Publicznej. BIP to strona podmiotowa, na której dana jednostka publikuje informacje, których wymaga prawo. Znajduje się w nim status prawny lub forma prawna, przedmiot działań, kompetencje, tryb działania, organy i osoby pełniące funkcje oraz ich kompetencje, majątek, informacje o prowadzonych rejestrach, ewidencjach, archiwach, a także sposoby i zasady ich udostępniania, ponadto to, co najważniejsze sposoby przyjmowania i załatwiania spraw.

Serwis z odesłaniem do BIP nie musi zawierać tych informacji na swojej stronie, ale może. Strona urzędu musi także posiadać skróty klawiszowe, które umożliwiają szybki dostęp do funkcji serwisu oraz system umożliwiający łatwe zarządzanie treścią. 

Jaki wygląd ma mieć strony dla urzędu?

Na stronie głównej urzędu powinno być widoczne odesłanie do danych kontaktowych, w nich powinna znaleźć się informacja o siedzibie instytucji, czyli adres, opis i mapa dojazdu, godziny pracy urzędu, a także przyjęć, strukturze organizacyjnej oraz numery telefonów, adres poczty elektronicznej, numery kont bankowych i informacje na temat wykorzystania platformy ePUAP.

Poza obowiązkowymi elementami, które przedstawiliśmy powyżej, warto uzupełnić stronę urzędu miasta, czy gminy o kalendarium wydarzeń, galerię zdjęć i plików wideo, aktualności z kategoriami dla poszczególnych wydziałów, multimedialną mapę miasta czy gminy, katalog turystyczny, statystyki, newsletter zgodny z RODO oraz system wyszukiwania. 

W jaki sposób realizujemy portale urzędowe w Agendo?

Współpraca i realizacja projektu przeznaczonego dla urzędu powinna być dokładnie określona według wstępnych wytycznych oraz poprzez przygotowanie właściwej specyfikacji.

W Agendo gwarantujemy stałe wsparcie techniczne. We współpracy z nami można liczyć na określenie indywidualnych potrzeb, oczekiwań i wymagań dotyczących projektu, wykonanie wstępnego projektu funkcjonalnego w stałej konsultacji z klientem, przygotowanie projektu graficznego strony, wdrożenie oprogramowania oraz projektu graficznego systemu Imperial z funkcjonalnymi modułami i dedykowanymi rozwiązaniami, wewnętrzna weryfikacja, czyli testy i audyt oraz zebranie sugestii i propozycji dalszych zmian.

Na koniec ostateczna weryfikacja klienta i odbiór projektu, po testach, wdrożeniu o ostatecznej weryfikacji przechodzimy do procedury wdrożenia końcowych zmian na stronę produkcyjną. Każdy projekt traktujemy indywidualnie, mając na uwadze wszelkie ograniczenia prawne tak, jak w przypadku stron internetowych dla urzędów.

Dbamy o każdy aspekt od początku do końca realizacji. Dla pracowników, którzy będą zajmowali się obsługą systemu i będą z niego korzystać, oferujemy rozbudowane szkolenie, aby bez przeszkód mogli nim operować. Dodatkowo dajemy pełną gwarancję, obsługę i wsparcie techniczne przy systemie. 

24-05-2022 1729