Elektroniczna platforma obsługi jednostek oświatowych
eUsługi Placówek Oświatowych
Informacje o realizacji
Gmina Wielopole Skrzyńskie – wysokiej klasy elektroniczna platforma obsługi jednostek oświatowych .
Gmina Wielopole Skrzyńskie położona jest w województwie podkarpackim i liczy ponad 8000 mieszkańców. Na terenie gminy funkcjonuje obecnie 8 jednostek oświatowych, w tym szkoły podstawowe, gimnazjum i przedszkole. Projekt ,,Cyfrowe Podkarpackie” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, w którym wzięła udział, obejmował wprowadzenie platformy obsługi jednostek oświatowych online i zapewnienie wspierającej ją infrastruktury serwerowej i sieci bezprzewodowej. Nasza współpraca dotyczyła zaprojektowania wysokiej klasy platformy elektronicznej.
Niniejsza platforma to system informatyczny służący do obsługi jednostek oświatowych na obszarze całej gminy. Projekt obejmował zakup przez gminę dostaw i usług, a także przeprowadzenie przez nas szeregu szkoleń administracyjnych i treningu dla nauczycieli.
Głównym celem współpracy była cyfryzacja usług i pracy administracyjnej jednostek oświatowych:
- priorytet to e-dziennik dający możliwość śledzenia postępów w nauce, nieobecności czy zmian w harmonogramie zajęć;
- wbudowany moduł wiadomości usprawniający komunikację na linii nauczyciel - rodzic - administracja. Oszczędza czas opiekunów, dostarczając im w czasie rzeczywistym wszystkie niezbędne informacje, co przekłada się na większą kontrolę nad podopiecznymi placówek oświatowych w gminie;
- automatyzacja i modernizacja tworzenia dokumentacji oświatowej, w tym wprowadzenie szeregu nowoczesnych funkcji e-dziennika, zastępujących tradycyjne dzienniki szkolne. Ta innowacja pozwala m.in. na planowanie harmonogramów zastępstw, inteligentne uzupełnianie tematów lekcji oraz automatyzację takich procesów jak wyliczanie frekwencji czy średnich ocen, a nawet wystawianie świadectw;
- łatwa archiwizacja danych i zliczanie punktów z zachowania.
Platforma pozwoliła pogrupować szeroki zakres usług oferowanych przez gminę, a przede wszystkim przenieść te usługi na platformę cyfrową. W tym celu zaprojektowano i wdrożono bardzo czytelne e-moduły, pozwalające na załatwienie wielu spraw za pomocą urządzenia z dostępem do naszej platformy, w tym:
- e-nabór (wnioski przyjęcia do placówki)
- e-usprawiedliwienia
- e-świetlica (wnioski)
- e-stołówka
- e-dowozy
- e-najem
- e-oceny
- e-rozliczenia
- e-kalendarz
- e-harmonogram zajęć lekcyjnych
Kompleksowość tego rozwiązania pozwala zdalnie korzystać z usług publicznych gminy związanych z oświatą.
Ogromnym ułatwieniem jest integracja platformy z popularnymi usługami płatności. Dzięki temu w bezpieczny i szybki sposób można opłacić odpowiednie składki.
Kluczowym udogodnieniem jest połączenie platformy z ePUAP-em, który umożliwia komunikację obywateli i przedsiębiorców z podmiotami publicznymi. Pozwoliło to znacznie poszerzyć ofertę cyfrowych usług gminy o składanie kolejnych wniosków online i potwierdzanie tożsamości. W pracy nad projektem skorzystano z wachlarza nowoczesnych funkcjonalności, w tym integracji z elektronicznym podpisem czy dostępu do dokumentów online.
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o współpracy z nami - napisz lub zadzwoń!
Zapytaj nas