0

Czym jest system zarządzania treścią (CMS) w serwisie internetowym i jaki system wybrać?

Jeszcze kilka lat temu, by stworzyć swoją stronę, trzeba było opierać o skomplikowane rozwiązania, a wprowadzanie jakichkolwiek było wyzwaniem. Na szczęście internet zmienia się każdego dnia i tak powstają fantastyczne technologie oraz specjalistyczne narzędzia, które pozwalają w prosty i intuicyjny sposób prowadzić strony www. Jednym z nich jest system zarządzania treścią, czyli CMS to oprogramowanie, które pozwala na łatwe prowadzenie i edytowanie strony internetowej. CMS został stworzony z myślą ułatwienia procesu, jakim jest aktualizacja i rozbudowywanie stron www. Dzięki takiemu systemowi nie potrzebujemy znajomości HTML, CSS, PHP, czy JS, by prowadzić serwis internetowy. Wśród CMS znajdziecie ogólnodostępne i  darmowe systemy, takie jak Wordpress, Joomla, Shoper, ale także systemy tworzone indywidualnie, które są lepszy wyborem. Takim systemem jest Imperial, czyli zintegrowane rozwiązanie informatyczne, które pozwala efektywnie zarządzać zawartością serwisu. Jest on nowoczesny, dopasowany do aktualnych technologii oraz przede wszystkim bezpieczny, w porównaniu do innych CMS. Ponadto ma przewagę w możliwości instalacji dodatkowych modułów i automatyczną optymalizację. Imperial jest najlepszym wyborem pod kątem zoptymalizowania. 

 

Dlaczego warto wykonać stronę w CMS?

Platforma CMS oddziela treść, czyli teksty, które znajdują się na naszej stronie i zdjęcia od sposobu ich prezentacji. Dzięki temu w gotowym szablonie graficznym możesz zmieniać i aktualizować treści. Publikacja, edycja, usuwanie poszczególnych wpisów, czy produktów to wszystko z panelu administracyjnego. Prosta obsługa platformy CMS sprawia, że cieszy się ona dużą popularnością. Więcej niż połowa stron internetowych opiera się właśnie na CMS. Warto wykonać stronę w CMS, ponieważ zapewnia ona szybką i łatwą obsługę, możemy kompleksowo zarządzać treściami i edytować je bez znajomości HTML i tym podobnych, ponadto istnieje możliwość tworzenia kont z różnymi uprawieniami, a także stworzenia strony w różnych wersjach językowych. Zarządzanie takim serwisem jest intuicyjne, wdrażanie zmian może odbywać z dowolnego urządzenia, a nad stroną może czuwać kilka osób naraz. Ponadto CMS zapewnia spójny wygląd każdej podstrony. 

 

Jakie są w Polsce popularne CMSy?

Wybór CMS, na którym będzie oparta nasza strona internetowa, jest kluczowy. Najczęściej wybieranymi platformami jest WordPress, Shoper, Joomla, czy Drupal. Coraz więcej klientów decyduje się jednak na autorski dedykowany system CMS, taki jak nasz Imperial. Systemy Open Source są ogólnodostępne, posiadają wiele darmowych szablonów, wtyczek i gotowych modułów. Są one intuicyjne, pozwalają na wiele konfiguracji, ale to czasami zbyt mało. Imperial CMS, który proponujemy w Agendo to prosty i przejrzysty panel zarządzania, który jest odporny na ataki i wirusy, z czym często nie radzą sobie popularne systemy, ponadto jest wydajny i zoptymalizowany pod SEO, zawiera ponad 140 gotowych modułów i posiada możliwość rozbudowy o funkcje sprzedażowe, CRM, ERP. Dedykowany system CMS, taki jak Imperial daje możliwość wyróżnienia się. Oryginalna strona, unikalne wzory i specjalne grafiki, a także dopracowane szczegóły i gwarancja pomocy technicznej, to dużo więcej niż oferują darmowe CMS. 

 

Czy lepiej wybrać CMS znany i popularny, czy mniej znany?

Wybór odpowiedniego CMS to w dużej mierze kwestia indywidualna. Podczas wyboru warto zwrócić uwagę na takie aspekty, jak funkcjonalność systemu, jego wydajność i co najważniejsze bezpieczeństwo, istotna jest także możliwość rozwoju i optymalizacji SEO, jest to bardzo istotny element ze względu na pozycjonowanie w wyszukiwarce. Ważne jest, by system CMS był dla nas łatwy i intuicyjny w obsłudze. Jeśli masz wysokie wymagania, określone preferencje i lubisz mieć wszystko dopracowane do perfekcji, warto pokusić się na indywidualny CMS, który jest dużo mniej znany od popularnych open source, ale za to w pełni dopasowany do Ciebie. Systemy open source mają wiele rozwiązań i są elastyczne, ale nie zawsze wystarczające dla danego klienta. 

 

Jak często aktualizować CMSa?

Aktualizacja CMS to przede wszystkim podnoszenie poziomu bezpieczeństwa. Aktualizacja dotyczy głównie systemów CMS opartych na open source, czyli Wordpress, czy Joomla. Ich kod jest dostępny dla wszystkich, więc każdy może go zaatakować. Możemy to zablokować, ale potrzebne są do tego zaktualizowane wtyczki, motywy i systemy. Społeczność stale pracuje nad poprawą bezpieczeństwa systemu, znajduje błędy i stara się je naprawiać. By z tego korzystać, należy wprowadzać aktualizacje. Przede wszystkim robić to na bieżąco w przypadku systemu, wtyczki, motywu i szablony, ponadto ważne, by pamiętać o dobrych praktykach bezpieczeństwa. W przeciwności do ogólnodostępnych i darmowych CMS Imperial jest dużo mniej podatny na ataki, a jego aktualizowanie nie musi być aż tak częste, jak tych popularnych. 

 

Czy CMS jest bezpieczny?

Systemy CMS typu open source mają otwarty kod źródłowy. Korzysta z nich wiele osób, tworząc wtyczki, szablony i inne dodatki do stron. Błędy bezpieczeństwa, które pojawiają się w tych kodach, są zazwyczaj szybko wychwytywane, ale co za tym idzie taki system, musi być często aktualizowany. CMS jest wtedy bezpieczny oraz zyskuje nowe możliwości, zazwyczaj sprowadza się do jednego kliknięcia, ale należy o tym pamiętać. Systemy CMS, które są tworzone indywidualnie jako produkty agencji, mają zamknięty kod źródłowy, a co za tym idzie mniejszą liczbę wtyczek i dodatków. Kod rozwijany jest tylko przed daną firmę, co daje dużo większą gwarancję bezpieczeństwa. Aktualizowanie takiego systemu CMS jest więc rzadkością. 

 

Średnie koszty wdrożenia strony do CMS?

Na wdrożenie strony do CMS składa się wiele czynników. Skomplikowanie i złożoność projektu, technologie, czy unikalne rozwiązania to tylko niektóre z aspektów wpływających na cenę. Projektowanie, programowanie i testowanie to wysiłek, który przekłada się na jakość realizacji. Każdy projekt jest indywidualny, a rozwiązania, jakie są przygotowywane dla niego, różnią się w zależności od oczekiwań. Ceny stron WordPress z szablonem graficznym zaczyna się od 3500 zł, projekt indywidualny to już od 6000 zł w górę. Warto pamiętać, że jest to inwestycja w naszą wizytówkę i długofalowy rozwój. 

 

Czy sam system CMS wystarczy, czy potrzeba jeszcze dokupić wtyczki i moduły?

System CMS jest dla wielu wystarczająco rozbudowany. Opieramy na nim wizytówkę firmy, blog i platformy sprzedażowe. By spełniał wszelkie oczekiwania i odpowiadał na wszystkie zapytania zainteresowanych naszą stroną, warto rozważyć dodatkowe wtyczki i moduły. Wśród nich najpopularniejszy jest formularz kontaktowy, czat online, mapka, galeria zdjęć, komentarze, inne powiązane strony, a także oceny i opinie. Te poszczególne moduły sprawiają, że strona oparta o CMS staje się dużo bardziej profesjonalna i wyjątkowa. Jeśli chcemy oprzeć na CMS sklep internetowy, wtedy trzeba będzie go rozbudować o odpowiednie funkcje sprzedażowe. 



Sokół Łukasz
.
24-05-2022 1780 odsłon